Jakie są najważniejsze elementy strony głównej?

Stworzenie głównej strony internetowej wymaga uwzględnienia nie tylko odpowiedniej estetyki, ale także wysokiej użyteczności. W końcu bardzo często zdarza się, że to właśnie główna strona jest pierwszym stykiem interakcji pomiędzy klientem a marką. Z jakich elementów powinna składać się strona główna, by przykuć uwagę klienta i zapewnić wzrost widoczności?

Pierwsze wrażenie ma znaczenie: Dlaczego strona główna jest kluczowa?

Strona główna naszej marki to wizytówka, która stanowi klucz do wykorzystania potencjału sprzedaży internetowej. W dzisiejszych czasach każda firma, która ma ambicje do rozwoju, bez względu na skalę działania i branżę musi wykorzystać sieć do zwiększenia widoczności swojej marki, a przy tym oczywiście do wzrostu sprzedaży.

Dzisiaj każdy z nas robi zakupy przez internet. Jesteśmy przyzwyczajeni do reklam internetowych, do sposobu prezentacji produktów i usług i do wszystkich zabiegów, które mają nas zachęcić do sfinalizowania sprzedaży. Staliśmy się przez to nieco odporni na nachalną reklamę, ale także bardziej wymagający pod względem wyglądu i treści, jakie oferuje nam główna strona. Pierwsze wrażenie odbiorcy możemy zrobić tylko raz, dlatego kluczem do utrzymania zaangażowania internauty jest przede wszystkim stworzenie kompletnej, atrakcyjnej, użytecznej i funkcjonalnej strony głównej. Od tego powinniśmy zacząć naszą przygodę z marketingiem internetowym i to właśnie od strony głównej zaczyna się projektowanie stron internetowych

Nagłówek główny i tekst wprowadzający – Jak przyciągnąć uwagę użytkownika?

Na co użytkownik zwróci uwagę jako pierwsze, po wejściu na stronę główną naszej firmy? Oczywiście na nagłówek główny, prezentujący nazwę firmy lub główną stronę produktu. Kolejny element, niejako łączony z nagłówkiem to krótki tekst wprowadzający, którego głównym celem jest przekonanie klienta, że nie odwiedził naszej strony na darmo.

Eksperci są jednoznaczni w twierdzeniu, że to właśnie nagłówek i tekst powitalny odpowiada za 90% szybkich opuszczeń witryny. Wniosek? Już na samym początku, zlecając darmowy audyt strony, profesjonaliści powinni zwrócić uwagę na to, czy pierwszy akapit strony i towarzyszące mu grafiki pokazujące logo lub slogan są atrakcyjne i faktycznie zapraszają do dalszej eksploracji. Jeśli popracujemy nad atrakcyjną, oryginalną, ale przy tym relatywnie minimalistyczną formą, możemy mieć duże szanse na to, że klient zdecyduje się sprawdzić, co tak naprawdę mamy do zaoferowania. 

Przycisk CTA (Call to Action) – Jak skierować użytkownika do działania?

Call to Action to popularna metoda zwiększania konwersji, którą zdecydowanie rekomenduje każda agencja SEO. Naszym celem, jako właściciela strony może być zwiększenie sprzedaży, wzrost rozpoznawalności lub zaangażowanie klienta do kontaktu z nami. Każdy z tych celów ma jedną wspólną cechę – klient musi być przekonany do tego, że chce to zrobić.

I tu z pomocą przychodzi właśnie przycisk Call to Action. Odpowiednio wypozycjonowana sekcja, klikalny baner lub po prostu przycisk zachęcający do skorzystania może zdziałać prawdziwe cuda, szczególnie gdy wykorzystamy go w połączeniu z atrakcyjną grafiką lub perswazyjną zachętą. 

Zdj 1. Zachęcająca wizualnie i tekstowo forma CTA odpowiada za dużą część konwersji na stronie. Źródło: jamat.pl

Szybkość ładowania i responsywność – Dlaczego techniczna wydajność strony jest ważna?

Zastanawiając się nad elementami strony głównej, z pewnością przychodzą nam na myśl takie elementy jak banery, slidery, dane kontaktowe, galeria czy portfolio. To wszystko prawda i to elementy, które zwiększają wiarygodność naszej marki, a także pozwalają klientowi poznać nas w relatywnie dużym stopniu.

Na nic jednak wypełniona po brzegi fajerwerkami strona, jeśli nie będzie się ona dostatecznie szybko ładować, lub gdy nie została dopasowana do urządzeń mobilnych. Już na etapie projektu strony powinniśmy zwrócić uwagę na udział internautów korzystających ze smartfonów. To oni powinni być obecnie naszą główną grupą docelową i to o wygląd i responsywność strony mobilnej powinniśmy zadbać w największym stopniu. To samo tyczy się szybkości ładowania, która niezadowalająca, zniechęca klienta i pozostawia niesmak. Oba te elementy nie tylko wpływają na satysfakcję samego klienta, ale także stanowią bardzo istotny punkt pozycjonowania. Strony niedostosowane do urządzeń mobilnych i mało wydajne w bardzo szybkim tempie lądują na samym dole rankingu wyszukiwarki. 

pozycjonowanie i optymalizacja stron pagespeed

Zdj 2. Prędkość strony, zwłaszcza w wersji mobilnej, jest kluczowym czynnikiem dla Google. Źródło: własne

Stopka strony – Ostatni element, który domyka przekaz

Mało który klient realnie przeczyta naszą stronę od deski do deski i zechce zejść na sam dół witryny, jednak i na takich ambitnych i zdeterminowanych internautów musimy znaleźć jakiś sposób. Rozwiązaniem będzie footer – inaczej stopka zawierająca zestaw najważniejszych danych kontaktowych i innych istotnych informacji prawnych związanych z polityką prywatności.

Pamiętajmy – stopka w naszej stronie powinna być możliwie jak najbardziej minimalistyczna pod kątem treści – im mniej, tym lepiej. Tutaj możemy oprócz najważniejszych danych do kontaktu, umieścić także linki do serwisów społecznościowych, YouTube’a czy bloga, sprytnie zagnieżdżone w estetycznych ikonach. To znacznie uprości potencjalny kontakt klienta z nami, a przy okazji wpłynie na popularność innych kanałów komunikacji, a to dla nas jeden z najważniejszych celów budowania strony internetowej firmy. 

Chcesz mieć nową stronę internetową dla swojego biznesu?

Zadzwoń do nas lub napisz maila – razem stworzymy plan działań dopasowany do Twoich potrzeb i celów.

Jakie są najważniejsze elementy strony głównej? – FAQ

Najczęściej zadawane pytania na temat elementów strony głównej.

1. Czy strona główna jest ważna dla rozwoju naszej marki?

Strona główna to pierwszy punkt styku pomiędzy klientem a marką. Mamy zaledwie kilka sekund na to, by wywrzeć odpowiednie, pozytywne wrażenie na odbiorcy, co pozwoli na przedstawienie naszej oferty. To właśnie strona główna odpowiada za to pierwsze wrażenie najczęściej, dlatego istotne jest, by to właśnie do niej podejść z możliwie największą uwagą.

2. Jakie są najważniejsze elementy strony głównej?

Strona główna powinna składać się z wyrazistego nagłówka i atrakcyjnej treści wprowadzającej. Dzisiaj przycisk lub sekcja Call to Action również traktowana jest jako podstawowy element każdej strony głównej. Nie możemy również zapomnieć o atrakcyjnej treści i grafikach oraz multimediach, które wywrą odpowiednie wrażenie i zapewnią pozytywne doświadczenia z wizyty na naszej stronie.

3. Czy optymalizacja techniczna jest istotna?

Podobnie jak warstwa wierzchnia, projektant strony musi uwzględnić także kwestie techniczne. Szybkość ładowania, responsywność na urządzenia mobilne to bardzo ważne elementy, bez których trudno nam będzie mówić o atrakcyjnej i funkcjonalnej stronie internetowej.

4. Co jeszcze powinno znaleźć się na naszej stronie głównej?

Główna strona internetowa powinna zawierać także dodatkowe elementy, wśród których znajduje się formularz kontaktowy, stopka z najważniejszymi danymi, slider czy atrakcyjny baner. To dopełni całościowego wizerunku naszej strony i sprawi, że będzie ona nie tylko funkcjonalna, ale także w pełni zrozumiała dla klienta.


Nowa strona internetowa?

Skontaktuj się z naszym specjalistą, który przedstawi Ci propozycję działań.


Zobacz również.

Techniki zwiększania zaangażowania użytkowników na stronie – poradnik

Dowiedz się, jak zwiększyć zaangażowanie użytkowników na stronie. Sprawdzone techniki, konkretne wskazówki i praktyczne porady.

Sprawdź to

Jakie są korzyści z prowadzenia bloga firmowego?

Blog firmowy stanowi jeden z podstawowych elementów długoterminowej, zoptymalizowanej na dotarcie do nowych klientów strategii marketingowej. Sprawdź szczegóły!

Sprawdź to

Jak optymalizować budżet w kampaniach Google Ads?

Kampania Google Ads to potężne narzędzie marketingowe. Jak optymalizować koszty reklamy Google Ads, by wciąż była ona efektywna? Sprawdź!

Sprawdź to